Současný příliv mrazivého počasí vážně ohrožuje zdraví a životy lidi bez domova. Proto tito častěji než v jiných obdobích hledají útočiště v denních centrech a v azylových domech. Charita s tím počítá a zavedla opatření, aby nikdo nemusel přes noc zůstat na ulici. Stávající kapacity k přenocování Charita navýšila o „teplé židle“ a prodlužuje také provozní hodiny denních center. A lidi bez domova také vyhledává v terénu a nabízí odbornou pomoc v poradnách.
Kromě krátkodobého útulku a nabídky teplého pití a jídla lidem na okraji nabízíme poradenskou pomoc, jak se odrazit ode dna. A také sami vyhledáváme bezdomovce v terénu.
Příchod mrazů nás nezaskočil, zní z azylových domů a nízkoprahových center, které Charita provozuje v řadě větších měst po celé České republice.
Teplá židle k přenocování
Tzv. „teplé židle“ mají k dispozici od prosince do března v Chebu. Nouzové opatření zavedli pro dny a noci, kdy teploty běžně padají pod pět stupňů pod nulou. „Pokud k nám tedy přijde člověk, který nemá prostředky k uhrazení služby, nebo nadýchá více než je přípustné množství alkoholu v krvi anebo přijde v době, kdy je zaplněna kapacita naší služby v prostorách Azylového domu Cheb nebo Noclehárny Cheb, neodmítneme ho,“ upřesňuje vedoucí služeb Ondřej Špendlíček. „Co se týká Nízkoprahového denního centra, zde mohou uživatelé setrvávat ve službě déle, než stanovují pravidla služby, aby se mrazu co nejvíce vyhnuli.“
Noclehárny a denní nízkoprahové centrum pro lidi bez domova na Olomoucku jsou plné. „Zájem je stále značný, příchozí však neodmítáme,“ říká Petr Prinz, vedoucí Střediska Samaritán Charity Olomouc.
Letos bude prodloužena provozní doba Nízkoprahového denního centra, které je otevřené i přes noc, až do poloviny března (většinou končí v únoru). Toto centrum má kapacitu 30 lidí, mnohdy nechávají charitní pracovníci uvnitř i 40 lidí.